Пропускане към основното съдържание

Как се слага гипсокартон?

гипсокартон



Вероятно сте се наслушали на това, колко е лесно да се сложи гипсокартон. С достатъчно информация по темата, вие наистина ще се убедите, че този практичен материал е благодат за строителството. Монтирането на листовете гипсокартон или гипсофазер се прави по един и същ начин за тавани и стени, които са вече изградени, масивни.

Първата стъпка е да бъдат монтирани металните профили, които се закрепят с дюбели. Тези профили се подравняват и разполагат на равно разстояние един от друг, обичайно между 50 и 60 сантиметра. Важно е да се провери стената с нивелир преди монтирането на профилите, а след тяхното поставяне да се направят повторни замервания.

Идеята тук е, че стените често са криви и неравни, но това се коригира безпроблемно след слагане на гипсокартон. Листовете от гипсокартон или фазер се разделят на две равни части и се монтират с дюбели за вече фиксираните профили на стените/таваните.

Следва покриването на отвори и процепи с подходяща мрежеста лента, полага се фугираща смес на няколко слоя и се заравнява. След пълното изсъхване се шпаклова, заравнява и заглажда допълнително с подходяща шкурка. Така довършени стените и таваните са готови за нанасянето на боя или лепенето на тапети. Изграждането на преградна стена от гипсокартон е със сравнително малко технологични разлики от вече описаното монтиране върху масивна стена. Тук отново се ползват метални профили, но от тях се изгражда двустранна рамка, която се попълва със изолационна вата.

От двете страни на рамката се монтират листовете от гипсокартон. Отново се следват стъпките по поставянето чрез дюбели, покриването с мрежа, фугирането и шпакловката. При добро изпълнение, чисто визуално е трудно да се направи разлика между преградна стена от такава лека конструкция с гипсокартон и солидната стена от други строителни материали.

В случай, че залагате на собствените си възможности за стените от гипсокартон, добре е да наблюдавате как някой професионалист го прави. Има много клипчета, които демонстрират подробно процеса, но винаги е по-сигурно да си ангажирате професионалист.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Фигури от гипсокартон за неповторим интериор

Снимка: Pinterest.com Направата на фигури от гипсокартон е нещо, което граничи с изкуство. При този тип оформление в помещенията, нещата далеч надхвърлят поставянето на окачени тавани и изработката на арки. Гипсокартонът е много благодатен материал за работа и позволява да се направят много и различни декоративни елементи, който да украсят таваните, стените или сами да бъдат оригинална фигурална преграда. Здравината и сравнително лесната техника на монтаж, придават допълнителна надеждност на този тип интериорни решения. В зависимост от сложността на това, което искате да се постигне, има различни възможности за оформяне и обработка на отделните листове. При изграждането на ниши и рафтове, които стоят естествено като неделима част от масивните стени, достатъчно е оразмеряване и изрязване на необходимите елементи под прав ъгъл. За да получите ефект на дъги, вълни и желаните извивки при гипсокартона, могат да се приложат съответно сух или мокър метод на огъване на листовете. То в д

Как се шпаклова гипсокартон?

Как се шпаклова гипсокартон? Без значение е дали сте решили да се пробвате сами в тази дейност или искате да сте наясно с работата на вашите майстори. Запознаването с шпакловката на гипсокартон, може да бъде от полза за по-широките общи познания или отработването на техника чрез която сами да си правите качествени ремонти. Нека започнем с това, че този строителен материал няма равен при стените с дефекти, там където само чистото шпакловане не би се справило достатъчно ефективно.  При вече монтираните листове гипсокартон, има един много деликатен и важен следващ момент. Това е запълването на всички фуги и процепи, които са се образували при поставянето. Те се шпакловат индивидуално и прецизно, запълнените отвори и процепи се покриват с армираща (мрежеста) лента, която ще предпази шпакловка та от пропукване след изсъхването.  Най-често се използва два различни вида мрежа за покриване на фугите по отделните плоскости и тези, които са при съединяването на листовете гипсокарт